Neden Kalkan Olmasın?

Neden Kalkan Olmasın?
Neden Kalkan Olmasın?

Kalkan Kaş ilçesine bağlı eskiden belde şimdi ise mahalle olan yurt dışında, özellikle İngiliz turistler arasında çok meşhur ve popüler olan eskiden Rumların Kalamaki adı ile yaşadığı Akdeniz bölgesinde bir tatil kasabasıdır. Mübadele sonrası ismi Kalkan olarak değiştirilmiştir.

Kalkan bundan 150 - 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Tarih boyunca güvenilir bir liman olması, Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuş, ama 1970'li yıllardan sonra Antalya karayolunun açılmasıyla deniz ticaretini zayıflayarak hemen hemen sonlanmıştır. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir. İngilizler'in başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan'a yerleşmiş durumdadır. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan'ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiştir.

Yaz tatilinizi Kalkan’da geçirmek için birçok geçerli sebep bulunmakta. Şimdi neden tatilinizi Kalkan’da geçirmeniz gerektiği ile ilgili sebeplere başlayalım;

Muhteşem Doğası ve Mavi Bayraklı Plajları;

Bu bölgede yüzmek için tercih edebileceğiniz bir çok PLAJ  bulunmaktadır. Her gün farklı bir plaj deneyebilirsiniz. Kalkan’ın merkezinde yer alan çakıl plaj, benzersiz Kaputaş Plajı, Akdeniz’in en uzun kumsalı olan Patara Plajı yüzmek ve güneşlenmek için seçebileceğiniz en güzel yerlerden bazılarıdır.

  • Patara Plajı – Akdeniz’in en uzun kumsalı Çölü anımsatan kumları, tertemiz denizi ve çam ormanlarıyla ünlü yöre, bünyesinde birçok sürprizi saklıyor. Fakat antik kentin büyük bir bölümü, rüzgarlarla bir yerden bir yere taşınan kumlar altında saklı. Patara’nın kum yapısı oldukça ilginç. Binlerce yıl önce temiz denizlerin göstergesi olan bir çeşit mikroorganizma ürünü kumlar üzerinde kum kürü yapanlar, ağrı ve sızıdan kurtuluyorlar. Koruma alanı ilan edilen Patara plajı Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı.
  • Kaputaş Plajı Bölgenin görülmeye değer bir başka güzelliğinin adıdır Kaputaş. Kaş ile Kalkan arasındaki yol üzerinde kalan bu doğa harikası panoramik plaj bölgeyi ziyaret edenlerin vazgeçilmezi! Yeraltından akan doğal kaynak sularının karıştığı denizin suyu genellikle serin ve eşsiz turkuaz rengindedir.

Kiralık Villa Turizmi

Son yıllarda popüler olan  villada tatil İngilizlerin başlattığı muhafazakar aileler ve arkadaş gruplarında tercih ettiği bir tatil seçeneğidir. 5 yıldızlı otellerin her şey dahil ama özgürlüklerin olabildiğince kısıtlı olarak sunulduğu tatil formunu reddedenler için, diledikleri zaman uyanıp, istedikleri saat havuzu kullanabilecekleri, kalabalıkların gürültü ortamında kaybolmak yerine huzurlu bir tatile yelken açmaktır villada tatil. Villada tatil ev ortamında ki rahatı ve huzuru tatilde de yaşamak isteyenler ve bir şeyleri başkalarıyla paylaşmaktan hoşlanmayanların tercih edeceği mükemmel bir tatil seçeneğidir. Villada tatil için www.akdenizvillam.com  seçeneğini tıklamanız ve villanızı seçmeniz yeterli olacaktır.

  • Manzara: Kalkan’da villa kiralayarak konaklamaya karar verdiyseniz, muhteşem manzara eşliğinde bir tatil yapmaya hazır olun. Yukarıda da bahsedildiği gibi coğrafi avantajları sebebi ile her villadan muhteşem deniz manzarası sizleri beklemekte. Öyle böyle değil insanı rahatlatan, dinlendiren muhteşem ve benzeri olmayan bir manzaradır bu.

Balayı Villası

İngiliz Independent gazetesi 2006 yılında Kalkan manzarasını Dünyanın en romantik manzarası seçerek Kalkanın Ününe ün katmıştır. Kalkan ayrıca yeni evli çiftler içinde çok önemlidir. Kalkan ve çevresinde bir çok villa Balayı Villası olarak tasarlanmış ve  misafirlere sunulmaktadır.

Muhafazakar Aileler İçin Alternatif Tatil Seçeneği

Kalkan’da ki villa turizmi son yıllarda çevresindeki köylere de yayılmış durumdadır. Neredeyse ayrı bir turizm bölgesi olmaya aday İslamlar Köyü ve Üzümlü köyü bu bölgede bulunmaktadır. (4km ile 12 km arasında değişmektedir mesafe) Bir vadi boyunca yukarıya doğru uzanan İslamlar Köyü, daha önceleri doğası, alabalığı ve restoranları ile meşhurken son zamanlarda muhafazakar villa seçenekleri ile meşhur olmuş durumdadır. Bu köyde neredeyse tüm villalar doğal olarak çevreden korunaklı halde ya da villa sahipleri tarafından korunaklı hale getirilmektedir.

Bu tarzdaki villalar genellikle  İslami kurallara göre yaşamayı hayat tarzı edinen aileler tarafından yoğun talep görmektedir. Muhafazakar aileler için tam bir alternatif tatil imkanı getirmektedir. Bu villaların çoğu muhteşem vadi ve deniz manzaralıdır.

Yaz tatilinizi nerede geçireceğinizi düşünürken Kalkan seçeneğini bir kere daha düşünmenizi ve seçeneklerin içine dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

telefon numarası whatsapp ikon